Úspěšný den

Kdo z Vás má nebo měl štěně z podzimního vrhu, jistě bude vědět, o čem je řeč. Najít vhodné termíny zkoušek je trochu potíž. Pokud nechcete ztratit (i když i to je otázka) celý rok, budete muset se pokusit složit alespoň některé zkoušky hned, jak to dovoluje zkušební řád, tedy ve věku něco přes 10 měsíců. První problém nastal již se zkouškami vloh, kterým se někdy také říká jarní, protože se většinou pořádají na jaře. A protože většina vůdců raději vybírá štěňata z jarních vrhů, není ani o podzimní termíny konání jarních zkoušek velký zájem.
Moje mladá fenečka Cita z Řezbova dvora byla vržena 7. listopadu 2002, a tak jsem ji přihlásil na jedny jediné zkoušky vloh, které se snad v celé republice konaly v říjnu, a to 11. října v honitbě Nupaky. Pohled na mapu mě docela děsil, protože Nupaky leží uprostřed trojúhelníku mezi Prahou, Jesenicemi a Říčany a ze všech stran jsou velmi frekventované silnice, úplně nejblíže pak je dálnice D1. A tak nejdůležitější bylo, vrátit se ze zkoušek s živým psem, výsledek zkoušek byl až na druhém místě. Celkem zákonitě jsem si vylosoval skupinu, jejíž zkoušení probíhalo v lokalitě na dohled od dálnice. Trochu mě uklidnilo až chování srnčí zvěře, která prchala většinou směrem od dálnice, nejvýše souběžně s ní. Potvrdil mi to i místní myslivec, že s vyjímkou černé tomu tak většinou bývá.
Zkoušky probíhaly v přátelské atmosféře, počasí bylo lepší než jak zněla předpověď, honitba byla velmi dobře zazvěřena, nároky rozhodčích odpovídaly tomu, že se jednalo "jen" o zkoušky vloh, ale přesto korektní a se znalostí věci. Přesto jeden psík neuspěl. Nevím, jaké podmínky chovnosti mají kokršpanělé, ale podle mého názoru se tady jednalo o pokus uchovnit psa, který byl snad prvně v životě sundán z gauče, vodu znal jen doma ve vaně a o existenci zvěře neměl tušení. I přes velkou toleranci ze strany rozhodčích a sebeobětování jeho paničky, která byla ochotná vlézt do vody místo něho, celý pokus vyzněl trapně. Voda - 1, stopa živé zvěře - 0. Moc bych se přimlouval za to, aby lovecká plemena nebyla chována jako společenská a naopak.
Ze čtrnácti zúčastněných psů (2 kokršpanělé, 1 retrívr, 9 jezevčíků a 2 jagdteriéři) tedy jeden neuspěl, jeden obdržel III. cenu, dva II. cenu a deset psů běželo v I. ceně. První dvě místa s plným počtem bodů obsadili jagdteriéři, první Cir z Řezbova dvora vedený Jaroslavem Řezbou a druhé moje Cita z Řezbova dvora. Myslím, že jsme ostudu neudělali.
Den se nám tedy vydařil na 200%. Nejen že jsme se vraceli v plném počtu, ale i s prvními složenými zkouškami.


Domácí stránka